کمپین شیراز شمارا دوست دارد

آشنایی بشتر با حافظ و حافظیه

یکی از مقاصد گردشگری هر کسی که پای در دیار شیراز میگذارد، قطعا حافظیه است. اما حافظ کیست و حافظیه کجاست؟
لسان الغیب، ترجمان الاسرار، ناظم الاولیا، خواجه شمس الدین محمد بن بهالدین شیرازی ملقب به حافظ، بزرگترین و چیره دست ترین غرل سرای ایران، کسی که آوازه نامش از مرزهای سرزمین هم گذشته، شاعر بزرگ قرن هشتم است که در حال حاضر آرامگاه وی، در منطقه خوش آب و هوایی به نام خودش، "حافظیه" سالانه میزبان میلیونها گردشگر از ایران و سرتاسر جهان است.  خواجه راز، در جوانی موفق به حفظ کامل قرآن شد و به گفته خودش، قرآن را به 14 روایت از بر میخوانده. به همین دلیل وی به "حافظ" مشهور گردیده است.
آنچه که حافظ را در ایام کنونی بسیار محبوب نموده ، سخنوری وی در سرودن غزلیات اسرار گونه اش است که دیوان اشعار وی و فال گرفتن از آن، یک پای ثابت تمامی محافل و میهمانی های بزرگ ایرانیان است. آنگونه که یکی از رسومات سنتی و دیرینه شب یلدا، گرفتن فال حافظ است. گویند پس از مرگ حافظ، عده ای با توجه به اشعار وی درباره می گساری، مخالف خاکسپاری وی به شیوه مسلمانان بودند و بین آنها و مریدان حافظ بحث صورت میگیرد که در نهایت به خود دیوان حافظ رجوع میکنند و فالی میگیرند که این بیت می آید:

?قدم دریغ مدار از جنازه حافظ        ......        که گرچه غرق گناه است، میرود به بهشت!

همین بیت تاثیر شگرفی بر مخالفان وی گذاشته و ...
خواجه اسرار، در تقویم ملی یک روز به نام خود دارد که 20 مهرماه هر سال، به نام این شاعر نامی نامگذاری گشته است.

Hafez

 

و اما حافظیه
این منطقه توریستی، اندکی پایین تر از دروازه قرآن، ورودی اصلی شهر شیراز از آزادراه شیراز- اصفهان است. منطقه ای خوش آب و هوا و آرام که شاعر ما در آن آرمیده است که جدای از آرامگاه خواجه اسرار، خود از باغ ها و درختان و گل های بسیاری تشکیل شده که مکانی به غایت دلنشین از برای استراحت و گشت و گذار است. حافظیه در ایام مختلف به صورت ویژه، محل  گردهمایی مردم است.  از جمله شب عید که بسیاری از مردم شیراز، سال خود را در جوار غزلسرایشان تحویل میکنند. شب یلدا نیز حافظیه میزبان  حافظ دوستان بسیاری است که بلندترین شب سال خود را در کنار شعر و غزل و فال به گرمی میگذرانند.

در میان این باغ بزرگ و دلنواز، آرامگاه حافظ با معماری زیبا و برگرفته از آثار دوران زندیه قرار دارد که این بنا، به کوشش علی اصغر حکمت، وزیر فرهنگ وقت در سال 1314 بر اساس طرحی از معمار و ایران شناس فرانسوی، آندره گدار ساخته شد. این بنا در طول قرون و اعصار مختلف بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است و یکی از تاثیرگذارترین بازسازی ها مربوط به کریم خان زند است. که به دستور وی یک قطعه سنگ مرمرین بزرگ مزین به اشعاری از دیوان پر رمز و رازش بر قبر وی قرار داده شد.
آرامگاه حافظ در کنار باغ جهان نما  و به دلیل نزدیکی به تنگ الله اکبر و دروازه قرآن، میتواند یک برنامه نیم روزی خوب برای گردش و تفریح شما میهمانان عزیز هتل الیزه باشد.

 

 

تماس با ما

ایران-شیراز

معالی آباد کوی پزشکان شماره 20 هتل الیزه

تلفن های تماس : 93 الی 36238890 (71) 98+

پست الکترونیکی : Marketing {@} Elysee.ir

سامانه استخدامی الیزه : https://portal.elyseehotel.org

دور نگار : 36237059 (71) 98+

 

هتل الیزه شیراز

هتل الیزه با ایده  "هتلی متفاوت در شیراز" ، هتلی که کیفیت اسکان گردشگران تفریحی و تجاری شیراز را بهبود ببخشد و پاسخگوی تمامی نیازهای دنیای امروز مهمانان باشد، در منطقه معالی آباد واقع شد است. بافت تجاری و مسکونی این منطقه، شهرسازی مدرن و سطح درآمدی بالای ساکنین، مکان هتل را تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای هتلی با سبک "بوتیک هتل" کرده است.

اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی به نحوی طراحی و اجرا شده است تا بتوانیم فراتر از انتظارات میهمانانمان خدماتی منحصر بفرد ، خاص و در شان آنان ارائه نماییم . تمامی پرسنل هتل الیزه آموزش دیده اند تا میزبانانی درخور ، صمیمی و مودب باشند.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.