شیراز گردی در نوروز
?باغ نظر (موزه پارس)
باغ نظر، باغ‌موزه، باغ شاهزاده، عمارت کلاه‌فرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیهٔ تاریخی دورهٔ زندیه در شیراز است. این بنا یک عمارت هشت‌ضلعی است که کریم‌خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت که در آن روزگار این عمارت باشکوه محل پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده‌است.

نمای بیرونی عمارت کلاه‌فرنگی به‌صورت هشت‌ضلعی است با تزئینات کاشی‌نگاره‌های گل و مرغ، و در بالای عمارت با اسپرها و لچکی‌های کاشی‌کاری‌شده بنا را مزین کرده‌اند. این نگاره‌ها به‌صورت قرینه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایتِ به تخت نشستن سلیمان را نشان می‌دهند.

چهار آب‌نما در چهار سوی ساختمان قرار داشته که آب‌نمای شمالی در مسیر خیابان زند قرار داشته و تخریب شده‌است. فضاهای درونی، شامل یک بخش مرکزی و چهار شاه‌نشین جانبی است. یک آبنمای یکپارچه از سنگ مرمر در کف بخش مرکزی طراوت فضای داخل را موجب شده‌است.

پس از مرگ کریم‌خان، او را در این مکان به خاک سپردند و آغامحمدخان قاجار در سال ۱۲۰۶ خورشیدی، به‌دلیل کینه‌توزی، دستور نبش قبر او را صادر کرد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند و در زمان رضاشاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت شد. نقش‌برجسته‌هایی از پهلوانان گرزدین وند دورهٔ زندیه و قاجاریه در این محل دیده می‌شود.
همچنین، عمارت خورشید در دورهٔ قاجاریه به‌دستور حسین‌علی‌میرزا فرمانفرما در این باغ احداث شد.
? آدرس : پس از بازدید از ارگ کریمخان، اندکی به سمت بازار وکیل که حرکت نمایید، ورودی این باغ موزه را خواهید دید.

 

عمارت کلاه فرنگی (موزه پارس)

تماس با ما

ایران-شیراز

معالی آباد کوی پزشکان شماره 20 هتل الیزه

تلفن های تماس : 93 الی 36238890 (71) 98+

پست الکترونیکی : Marketing {@} Elysee.ir

سامانه استخدامی الیزه : https://portal.elyseehotel.org

دور نگار : 36237059 (71) 98+

 

هتل الیزه شیراز

هتل الیزه با ایده  "هتلی متفاوت در شیراز" ، هتلی که کیفیت اسکان گردشگران تفریحی و تجاری شیراز را بهبود ببخشد و پاسخگوی تمامی نیازهای دنیای امروز مهمانان باشد، در منطقه معالی آباد واقع شد است. بافت تجاری و مسکونی این منطقه، شهرسازی مدرن و سطح درآمدی بالای ساکنین، مکان هتل را تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای هتلی با سبک "بوتیک هتل" کرده است.

اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی به نحوی طراحی و اجرا شده است تا بتوانیم فراتر از انتظارات میهمانانمان خدماتی منحصر بفرد ، خاص و در شان آنان ارائه نماییم . تمامی پرسنل هتل الیزه آموزش دیده اند تا میزبانانی درخور ، صمیمی و مودب باشند.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.