در دل بافت تاریخی شیراز و در میانه راه ارتباطی شاهچراغ به سمت بازار وکیل،  سرای پر رمز و راز و پر زرق و برق و زیبای مشیر قرار دارد که  از دیر باز یکی از مقاصد گردشگری گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
سرای مشیر که  از بازهای قدیمی شیراز به حساب می آید، در دوره قاجاریه ساخته شده است و ساختار آن بسیار شبیه بازر وکیل است. این سرا، از یک هشتی و حیاط بزرگ میان آن تشکیل شده که از لحاظ معماری بسیار زبانزد است.  حوض بزرگی در میان حیاط وجود دارد که با درختان نارنج تنومندی احاطه شده است که زیبایی این بازار را دو چندان میکند و در هوای گرم تابستان، نشستن زیر سایه درختان و لذت بردن از صدای آب حوض، بسیار دلنشین است.


این بنا در سال 1347 در فهرست سازمان میراث فرهنگی ثبت شد و تا کنون مرمت های بسیاری  به خود دیده است. همانند بازار وکیل، نکته حائز اهمیت درباره آن، رونق کسب و کار در ان است. حجره های درونی این بنا همچنان در حال تجارت اند و امروزه یکی از مراکز اصلی خرید و فروش صنایع دستی شیراز و سوغاتی های مختلف به حساب می آید. علاوه بر فروش صنایع دستی در این بازار واحدهایی هم مشغول تولید صنایع دستی هستند . برای نمونه می توان به صنایع خاتم سازی و معرق ، حکاکی و قلم زنی روی مس و برنج ، حکاکی و تراش سنگهای قیمتی ، ساخت زیورآلات دست ساز سنتی نقره و طلا و گبه بافی ... اشاره نمود.
 بنابراین اگر به دنبال تهیه سوغاتی زیبا و به یاد ماندنی از شیراز و صنایع دستی ارزشمند این دیار هستید، سرای مشیر را از دست ندهید. بسرای مشیر، به همراه بازار وکیل و مجموعه زندیه (حمام و مسجد وکیل و ارگ کریمخانی) در کنار موزه پارس و در نهایت، زیارت شاهچراغ (ع) میتواند یکی از برنامه های یکروزه گردشگری شما در شیراز به حساب آید.

? برای دسترسی به سرای مشیر، کافی است وارد بازار وکیل شوید و تا انتهای بازار تشریف ببرید.


 

تماس با ما

ایران-شیراز

معالی آباد کوی پزشکان شماره 20 هتل الیزه

تلفن های تماس : 93 الی 36238890 (71) 98+

پست الکترونیکی : Marketing {@} Elysee.ir

سامانه استخدامی الیزه : https://portal.elyseehotel.org

دور نگار : 36237059 (71) 98+

 

هتل الیزه شیراز

هتل الیزه با ایده  "هتلی متفاوت در شیراز" ، هتلی که کیفیت اسکان گردشگران تفریحی و تجاری شیراز را بهبود ببخشد و پاسخگوی تمامی نیازهای دنیای امروز مهمانان باشد، در منطقه معالی آباد واقع شد است. بافت تجاری و مسکونی این منطقه، شهرسازی مدرن و سطح درآمدی بالای ساکنین، مکان هتل را تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای هتلی با سبک "بوتیک هتل" کرده است.

اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی به نحوی طراحی و اجرا شده است تا بتوانیم فراتر از انتظارات میهمانانمان خدماتی منحصر بفرد ، خاص و در شان آنان ارائه نماییم . تمامی پرسنل هتل الیزه آموزش دیده اند تا میزبانانی درخور ، صمیمی و مودب باشند.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.