✅کمپین شیراز شمارا دوست دارد✅

?آشنایی با دروازه قرآن
یکی از جاذبه های گردشگری دیار فارس ، در بدو ورودی شیراز از شاه راه ارتباطی شمال به جنوب کشور که نظر هر بیننده ای را جلب میکند ، به گردشگران این نوید را میدهد که پای در دیاری میگذارید که از ابتدای ورودی باید به سیاحت بپردازید و مدتها در آن زمان سپری کنید!
این بنای طاقی شکل که به نوعی نماد شهر شیراز نیز به حساب میآید ( چرا که نمادهای شهر شیراز را بنای حافظیه و سعدیه و باغ ارم و سروناز های آن و بسیار موارد دیگری نیز برشمرده اند)، در دوران عضدالدوله دیلمی (اندکی بیش از 1000 سال پیش)  ساخته شد که حاکم فارس بود. قرآنی در آن جای داده شده بود که مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. در دوران با شکوه زندیه، کریم خان زند این بنا را بازسازی نمود و اتاقکی بر بالای آن ساخت  و دو جلد قرآن بزرگ و نفیس در بالای آن جای داد که این قرآن ها به "قرآن های 17 منی" معروف هستند. این قرآن ها هم اکنون در موزه پارس نگهداری میشوند.

در دوران قاجار، به سبب زلزله های فراون، بنای این ساختمان دچار صدمات بسیاری شد. تا اینکه توسط محمد زکی خان نوری مورد بازسازی قرار گرفت.
در سال 1315 ، به دلایل نامعلوم  - که بعدها عناد و حسادت نسبت به شهر شیراز برشمرده شدند – این بنا توسط شهرداری وقت تخریب شد. اما چندی بعد در سال 1328 شمسی، به همت یکی از تاجران به نام شیراز، حاج حسین ایگار معروف به اعتماد التجار، با اندکی فاصله از بنای قدیمی، ساختمان کنونی دروازه قرآن با ابعاد بزرگتر  شامل دهانه  قوسی شکل و دو  گذرگاه کوچک در دو طرف دیوارهای آن ساخته شد که تا کنون باقی است.
در قدیم اعتقاد مردم شیراز بر آن بوده که دو قرآن بزرگ این بنا به حضرت علی (ع) منتسب است و به همین روی، در آغاز هر ماه قمری طبق رسوم  به جهت تبرک، از زیر دروازه عبور میکردند.  این رسم هنوز در بین قدیمی تر های شهر باقی است.
تا چندی قبل، مسیر ارتباطی شهر شیراز، از زیر دروازه عبور میکرده است که در سال های اخیر با ساخته شدن مسیر جدیدی در کنار دروازه،  این بنا  برای گردشگری توسعه یافت و  اکنون با پای پیاده میتوان  به گشت و گذار در اطراف آن پرداخت.
دروازه قرآن شیراز در کنار تنگ الهه اکبر ، گهواره دید  و آرامگاه خواجوی کرمانی، یکی از مقاصد گردشگری خوب شیراز به شمار میآید که میتوانید در یک نیم روز به گردش در آن بپردازید.

 

تماس با ما

ایران-شیراز

معالی آباد کوی پزشکان شماره 20 هتل الیزه

تلفن های تماس : 93 الی 36238890 (71) 98+

پست الکترونیکی : Marketing {@} Elysee.ir

سامانه استخدامی الیزه : https://portal.elyseehotel.org

دور نگار : 36237059 (71) 98+

 

هتل الیزه شیراز

هتل الیزه با ایده  "هتلی متفاوت در شیراز" ، هتلی که کیفیت اسکان گردشگران تفریحی و تجاری شیراز را بهبود ببخشد و پاسخگوی تمامی نیازهای دنیای امروز مهمانان باشد، در منطقه معالی آباد واقع شد است. بافت تجاری و مسکونی این منطقه، شهرسازی مدرن و سطح درآمدی بالای ساکنین، مکان هتل را تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای هتلی با سبک "بوتیک هتل" کرده است.

اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی به نحوی طراحی و اجرا شده است تا بتوانیم فراتر از انتظارات میهمانانمان خدماتی منحصر بفرد ، خاص و در شان آنان ارائه نماییم . تمامی پرسنل هتل الیزه آموزش دیده اند تا میزبانانی درخور ، صمیمی و مودب باشند.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.