بازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است. این بازار که به فرمان کریم خان زند ( وکیل الرعایا) ساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته‌است. در کنار بازار مکان‌های دیگری چون مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز قرار گرفته‌اند.

این بازار از بهترین آثار بر جای مانده از کریم خان زند است که هنوز مورد بهره‌برداری قرار دارد. گمان می‌رود شاه زند پس از دیدن بازار قدیمی لار (از آثار دوران شاه عباس کبیر) طرح آن را در شیراز ریخته‌است. تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافی‌ها همگی در حجره‌های این بازار انجام می‌گرفته و در واقع بازار وکیل مانند قلب اقتصادی شیراز بوده است. بازار وکیل سازمانی داشته که بازرگانان می‌توانستند با اطمینان کامل کالاهای خود را در آن به امانت بسپارند و در موقع لازم از آن استفاده نمایند.

به احتمال بسیار زیاد قبل از ساخت بازار وکیل، بازاری در این مکان از زمان صفویه وجود داشته که با احداث بنای جدید، تغییر و توسعه یافته است. این بازار پس از ساخت، قلب تپنده اقتصاد شهر بوده و در راهی که از تنگه الله اکبر ( شمالی ترین نقطه شیراز ) به دروازه اصفهان منتهی است در داخل حصار شهر ساخته شده و بازرگانان بسیاری به آن رفت و آمد می کردند.

در دوره های متفاوت تعمیرات و تغییرات اساسی در کالبد بازار وکیل صورت گرفته برای مثال در سال ۱۳۱۵ خورشیدی با احداث خیابان زند، ارتباط راسته شمالی با ادامه خود تا چهارسوق بزرگ بازار قطع شد و بخشی از راسته شمالی شامل ۸ طاق و کاروانسرای قوامی و قسمتی از کاروانسرای روغنی به ناچار تخریب شد.

چندی پیش نیز اسنادی تجاری که بیش از ۱۰۰ سال قدمت داشتند در بازار وکیل کشف شد. در این اسناد لیست قیمت ها، خریدها و فروش ها و مواردی مربوط به بازار و تجارت وجود داشت. بازار وکیل در ۱۷ام تیر سال ۱۳۵۱ ثبت ملی شد.

 

 

اولین نکته ای که در ساختار این بازار اهمیت دارد مساحت بنا می باشد. بدون شک ۲۱,۸۴۰ متر مربع این امکان را به ما می دهد که بازار وکیل را یک مجموع بزرگ بدانیم. ساخت این مجموعه در میان ارگ و اندرونی کریمخانی توسط بهترین معماران وقت صورت گرفت. طرح کلی این بازار اقتباسی از بازار قیصریه لار می باشد در نتیجه می توان نشانه های از معماری صفویان را در این مجموعه مشاهد کرد. مصالح استفاده شده در ساختمان بازار از آجر، گچ و آهک بوده که بر روی پایه هایی از تخته سنگ های تراشیده بنا شده اند و این گونه بازار چنان مستحکم پی ریزی شده که در طول تاریخ ساخت، زلزله های شهر شیراز نتواسته آسیب جدی به آن وارد کند.

در این بازار همانند سایر مراکز خرید بزرگ و سنتی، هر بخش بنابر کارهایِ صنعتیِ انجام شده در آن بخش، نام مخصوصی دارد؛ بخش های همچون : بازار بلورها، بازار شمشیرگرها، بازار سراج ها، بازر خیاط ها و . . .

یکی از ویژگی هایی که این بازار را از بازار های سنتی دیگر ایران متمایز می کند ارتفاع و بلندی سقف راسته ها می باشد. راسته ها در این بازار از کف زمین در حدود ۱۰ متر ارتفاع دارند که در نوع خود منحصر به فرد اند. علاوه بر این بازار وکیل نسبت به سایر بازار ها کمی عریض تر می باشد.

شیوه نور رسانی نیز در بازار شیراز با سایر بازارها کمی متفاوت است. همچنین در سقف روزنه هایی وجود دارد که از تابش مستقیم نور به داخل جلوگیری کرده و در هنگام بارش باران های شدید مانع ورود حجم زیاد آب به داخل بازار می شود.

 بالای اکثر حجره ها پنجره هایی وجود دارد که در تهویه هوا و ایجاد دمای مناسب بنا نقش مهمی دارند و باعث شکل گیری فضایی مناسب برای فروشندگان و خریداران می شود. در مقابل حجره های بازار وکیل سکو هایی وجود دارد که آن را از سایر بازار های ایران متمایز می کند. در گذشته بر دیواره این سکوها تزییناتی وجود داشت که در گذر زمان از بین رفته است، این سکوها به مثابه پیشخوان هایی در مغازه های کنونی است که فاصله ای را میان فروشنده و خریدار ایجاد می کند.

ویژگی دیگر بازار که جالب هم هست، پایین تر قرار گرفتن بازار از سطح خیابان است! تا چند دهه پیش اختلاف سطح بازار و خیابان ۱۴ پله بود که با گذشت زمان به دلیل انباشتن خاک و مصالح به کف بازار اکنون این اختلاف به ۵ تا ۶ پله کاهش پیدا کرده است.

و در انتها خاص ترین بخش بازار وکیل  “چهارسوق” بزرگ و عظیم آن می باشد. این چهار سوق از زیبایی خاص برخوردار بوده و تزیینات گوشواره ای، طاق سازی و کنج سازی آن نشانی از توانمندی معماران ایرانی است.

✅✅✅نکته مهم در خصوص این بازار که آن را متمایز نموده است، این است که از این بازار و حجره های آن همچمنان استفاده میشود و هنوز بخش مهمی از بازار شهر شیراز را شکیل میدهد. قدم زدن در آن با بوی قدمت و خاک نم زده و دیدن دنیایی از رنگ ها  و البته طعم های شیراز، جاذبه ای است که هیچ گردشگری آن را از دست نخواهد داد.
بازار وکیل در قلب بافت تاریخی شیراز قرار دارد و از موزه پارس و ارگ کریمخانی (با پای پیاده) 3 دقیقه بیشتر  فاصله نیست


Contact us

Fars Province, Shiraz, Moali'Abad Blvd, Pezeshkan St

 

Phone : 071 3623 8890

Email: Marketing {@} elysee.ir

accept visa cart accept visa cart

Shiraz Elysee Hotel

Elysee Hotel with the concept of "New Class of Hospitality" in mind, a hotel which enhances both the quality of accommodation and traveling experiences for business and international travelers to Shiraz, inaugurated in September 2014. Elysee is the first family-run Boutique hotel in Shiraz, located at high end street called "Mali-Abad". Staying at Elysee, you are in 7 minutes walk distance from Metro Station, 25-30 minutes driving to airport and 15 minutes away from international trade fair which truly unveil the strategic location of Hotel.  Elysee's bustling Maliabad neighborhood abounds with Shiraz's best shopping centers, dining experiences and lifestyle malls.
The 68 guest rooms and suites at Elysee are spacious in room size and tastefully appointed to provide you with a lifestyle of urban comfort and convenience according to coded international standards. All feature free Wi-Fi and broadband internet access to ensure you are always connected while on the go.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.