در دل بافت تاریخی شیراز و در میانه راه ارتباطی شاهچراغ به سمت بازار وکیل،  سرای پر رمز و راز و پر زرق و برق و زیبای مشیر قرار دارد که  از دیر باز یکی از مقاصد گردشگری گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
سرای مشیر که  از بازهای قدیمی شیراز به حساب می آید، در دوره قاجاریه ساخته شده است و ساختار آن بسیار شبیه بازر وکیل است. این سرا، از یک هشتی و حیاط بزرگ میان آن تشکیل شده که از لحاظ معماری بسیار زبانزد است.  حوض بزرگی در میان حیاط وجود دارد که با درختان نارنج تنومندی احاطه شده است که زیبایی این بازار را دو چندان میکند و در هوای گرم تابستان، نشستن زیر سایه درختان و لذت بردن از صدای آب حوض، بسیار دلنشین است.


این بنا در سال 1347 در فهرست سازمان میراث فرهنگی ثبت شد و تا کنون مرمت های بسیاری  به خود دیده است. همانند بازار وکیل، نکته حائز اهمیت درباره آن، رونق کسب و کار در ان است. حجره های درونی این بنا همچنان در حال تجارت اند و امروزه یکی از مراکز اصلی خرید و فروش صنایع دستی شیراز و سوغاتی های مختلف به حساب می آید. علاوه بر فروش صنایع دستی در این بازار واحدهایی هم مشغول تولید صنایع دستی هستند . برای نمونه می توان به صنایع خاتم سازی و معرق ، حکاکی و قلم زنی روی مس و برنج ، حکاکی و تراش سنگهای قیمتی ، ساخت زیورآلات دست ساز سنتی نقره و طلا و گبه بافی ... اشاره نمود.
 بنابراین اگر به دنبال تهیه سوغاتی زیبا و به یاد ماندنی از شیراز و صنایع دستی ارزشمند این دیار هستید، سرای مشیر را از دست ندهید. بسرای مشیر، به همراه بازار وکیل و مجموعه زندیه (حمام و مسجد وکیل و ارگ کریمخانی) در کنار موزه پارس و در نهایت، زیارت شاهچراغ (ع) میتواند یکی از برنامه های یکروزه گردشگری شما در شیراز به حساب آید.

? برای دسترسی به سرای مشیر، کافی است وارد بازار وکیل شوید و تا انتهای بازار تشریف ببرید.


 

Contact us

Fars Province, Shiraz, Moali'Abad Blvd, Pezeshkan St

 

Phone : 071 3623 8890

Email: Marketing {@} elysee.ir

accept visa cart accept visa cart

Shiraz Elysee Hotel

Elysee Hotel with the concept of "New Class of Hospitality" in mind, a hotel which enhances both the quality of accommodation and traveling experiences for business and international travelers to Shiraz, inaugurated in September 2014. Elysee is the first family-run Boutique hotel in Shiraz, located at high end street called "Mali-Abad". Staying at Elysee, you are in 7 minutes walk distance from Metro Station, 25-30 minutes driving to airport and 15 minutes away from international trade fair which truly unveil the strategic location of Hotel.  Elysee's bustling Maliabad neighborhood abounds with Shiraz's best shopping centers, dining experiences and lifestyle malls.
The 68 guest rooms and suites at Elysee are spacious in room size and tastefully appointed to provide you with a lifestyle of urban comfort and convenience according to coded international standards. All feature free Wi-Fi and broadband internet access to ensure you are always connected while on the go.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.