✅کمپین شیراز شمارا دوست دارد✅

?آشنایی با دروازه قرآن
یکی از جاذبه های گردشگری دیار فارس ، در بدو ورودی شیراز از شاه راه ارتباطی شمال به جنوب کشور که نظر هر بیننده ای را جلب میکند ، به گردشگران این نوید را میدهد که پای در دیاری میگذارید که از ابتدای ورودی باید به سیاحت بپردازید و مدتها در آن زمان سپری کنید!
این بنای طاقی شکل که به نوعی نماد شهر شیراز نیز به حساب میآید ( چرا که نمادهای شهر شیراز را بنای حافظیه و سعدیه و باغ ارم و سروناز های آن و بسیار موارد دیگری نیز برشمرده اند)، در دوران عضدالدوله دیلمی (اندکی بیش از 1000 سال پیش)  ساخته شد که حاکم فارس بود. قرآنی در آن جای داده شده بود که مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. در دوران با شکوه زندیه، کریم خان زند این بنا را بازسازی نمود و اتاقکی بر بالای آن ساخت  و دو جلد قرآن بزرگ و نفیس در بالای آن جای داد که این قرآن ها به "قرآن های 17 منی" معروف هستند. این قرآن ها هم اکنون در موزه پارس نگهداری میشوند.

در دوران قاجار، به سبب زلزله های فراون، بنای این ساختمان دچار صدمات بسیاری شد. تا اینکه توسط محمد زکی خان نوری مورد بازسازی قرار گرفت.
در سال 1315 ، به دلایل نامعلوم  - که بعدها عناد و حسادت نسبت به شهر شیراز برشمرده شدند – این بنا توسط شهرداری وقت تخریب شد. اما چندی بعد در سال 1328 شمسی، به همت یکی از تاجران به نام شیراز، حاج حسین ایگار معروف به اعتماد التجار، با اندکی فاصله از بنای قدیمی، ساختمان کنونی دروازه قرآن با ابعاد بزرگتر  شامل دهانه  قوسی شکل و دو  گذرگاه کوچک در دو طرف دیوارهای آن ساخته شد که تا کنون باقی است.
در قدیم اعتقاد مردم شیراز بر آن بوده که دو قرآن بزرگ این بنا به حضرت علی (ع) منتسب است و به همین روی، در آغاز هر ماه قمری طبق رسوم  به جهت تبرک، از زیر دروازه عبور میکردند.  این رسم هنوز در بین قدیمی تر های شهر باقی است.
تا چندی قبل، مسیر ارتباطی شهر شیراز، از زیر دروازه عبور میکرده است که در سال های اخیر با ساخته شدن مسیر جدیدی در کنار دروازه،  این بنا  برای گردشگری توسعه یافت و  اکنون با پای پیاده میتوان  به گشت و گذار در اطراف آن پرداخت.
دروازه قرآن شیراز در کنار تنگ الهه اکبر ، گهواره دید  و آرامگاه خواجوی کرمانی، یکی از مقاصد گردشگری خوب شیراز به شمار میآید که میتوانید در یک نیم روز به گردش در آن بپردازید.

 

Contact us

Fars Province, Shiraz, Moali'Abad Blvd, Pezeshkan St

 

Phone : 071 3623 8890

Email: Marketing {@} elysee.ir

accept visa cart accept visa cart

Shiraz Elysee Hotel

Elysee Hotel with the concept of "New Class of Hospitality" in mind, a hotel which enhances both the quality of accommodation and traveling experiences for business and international travelers to Shiraz, inaugurated in September 2014. Elysee is the first family-run Boutique hotel in Shiraz, located at high end street called "Mali-Abad". Staying at Elysee, you are in 7 minutes walk distance from Metro Station, 25-30 minutes driving to airport and 15 minutes away from international trade fair which truly unveil the strategic location of Hotel.  Elysee's bustling Maliabad neighborhood abounds with Shiraz's best shopping centers, dining experiences and lifestyle malls.
The 68 guest rooms and suites at Elysee are spacious in room size and tastefully appointed to provide you with a lifestyle of urban comfort and convenience according to coded international standards. All feature free Wi-Fi and broadband internet access to ensure you are always connected while on the go.

×

با عضویت در شبکه های اجتماعی هتل الیزه از آخرین تخفیفات و اخبار هتل مطلع شوید.